Istoria proiectului

În comuna Crângu, la orele prânzului, e linişte. Cumva peisajul pare cumva îngheţat şi doar maşinile care tranzitează drumul principal mai dau un aspect viu locului. Oamenii nu ies prea mult din case – doar atât cât e strict necesar – iar primarul se plânge de lipsa banilor. Ca peste tot. Însă la ieşirea din Crângu, o mănăstire albă şi sobră pare că veghează aceste meleaguri încremenite… Cei curioşi merg uneori acolo, însă de cele mai multe ori descoperă aceeaşi linişte, ca peste tot în zonă şi se reculeg în pace, pentru că nimeni şi nimic nu-i tulbură cu adevărat. Mănăstirea “Sfântul Galaction” este un loc al sfinţeniei şi al păcii interioare. Este locul în care nişte călugări, puţini la număr, dar extrem de intuitivi, îşi trăiesc pacea interioară şi o transmit mai departe sufletelor rătăcite, care şi-au pierdut direcţia. O dată ajunşi în acel loc minunat, în care albul şi verdele predomină, ca un reflex al simplităţii sobre, călătorii găsesc nu doar o biserică în care se pot regăsi, ci şi sfaturi de la cei 8 vieţuitori ai mănăstirii. Când nu se roagă, călugării muncesc pământul, se ocupă cu creşterea unor animale şi caută mijloace să supravieţuiască modest. Desigur, bani pentru pictarea bisericii nu sunt, dar speranţe există, în virtutea faptului că speranţa e ultima care trebuie să dispară.

Utilizatorii noştri

Va astepta si site-ul de facebook ''https://www.facebook.com/manastirea.crangu?fref=ts'' unde veti putea viziona si afla mai multe despre manastirea noasta .... Multumim!!

Contact

Manastirea Sf.Mc.Galaction Crangu -Teleorman Protos. Calinic - 0722446256 manastireacrangu@yahoo.com